Miért fontos az értelmes munka?
Ha jól belegondolunk, tulajdonképpen törékeny életünk majdnem egynegyedét munkával töltjük. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy ezt az időt és amivel foglalkozunk, mennyire érezzük értelmesnek és jelentőségteljesnek. Hogy miért fontos az egyénnek és miért hasznos egy vállalatnak a munkában való értelem megtalálása? Olvass tovább és kiderül.
Viktor E. Frankl, a híres holokauszt túlélő, orvos és filozófus személye, élete és munkássága élő bizonyítéka annak, hogy
még a legreménytelenebb élethelyzet is tartogathat lehetőségeket, ha képesek vagyunk értelmet találni benne.
Frankl logoterápiának nevezett terápiás irányzata ezen gondolkodásmód és emberkép mentén alakult ki a második világháborút követően és azóta csaknem szakmai minimumnak tekinthető számtalan segítő hivatásban. De nézzük, mit jelent mindez a munka világát tekintve.
Az értelmes munka
Miután a határok igen átjárhatóak, hiszen ami egyeseknek munka, másoknak hobby, ezért nagy feladatot vállal magára, aki egységes fogalmat próbál alkotni arról, hogy mi a munka. Pláne arról, hogy mi az értelmes munka.
A válasz akár igen egyszerű is lehetne: kinek mi.
Az értelmes munka egy „olyan tevékenység, amiért az egyén pénzügyi ellentételezést kap a megélhetése érdekében”? Amiben megvalósíthatjuk vagy meghaladhatjuk önmagunkat? Amivel másnak is jót teszünk? Akár mindhárom számíthat értelmesnek és munkának is, de nézzük mit mond erről a pszichológia.
A 70’es éveket követően egyre több tudományág, köztük a pszichológia is, elkezdett foglalkozni a munka értelmességének témájával. Egy realtíve friss kutatás szerint arra a következtetésre jutottak, hogy az emberek leggyakrabban akkor tartják értelmesnek, amivel foglalkoznak:
ha a munkának van egy egyértelmű célja
ha valamilyen együttműködés történik általa
ha pozitívan hat az emberi kapcsolatokra
ha általa némi kontrollra és befolyásolásra lehet szer tenni
ha általa kibontakoztatható a tehetség
ha megfelelő anyagi biztonságot teremt.
Most állj meg egy pillanatra! Olvasd végig újra ezt a felsorolást és gondolkodj el rajta (időről időre amúgy sem árt): Vajon a jelenlegi munkámban hogy állnak ezek a dolgok?
Hogyan válik egy munka értelmessé?
A kérdés bonyolult, hiszen az, hogy mit tartunk jelentéssel telinek vagy értelmesnek összefügg bizonyos egyéni és társas, vagy társadalmi elemekkel. Például ha a társadalom által bizonyos szakmák nem számítanak jelentősnek (pl. tanári szakma), akkor az egyén is nehezebben fogja annak érezni. Ugyanúgy igaz ez ellentétes esetben is, tehát, ha egy társadalom által megbecsült pozícióban dolgozunk (pl.cégvezető), az visszahat önbecsülésünkre és arra, hogy hogyan tekintünk a saját munkánkra.
Fontos látnunk, hogy egy társadalom ítélete bizonyos szakmák felett semmilyen módon nem bizonyítéka annak, hogy egy munka valóban mennyire fontos, értelmes vagy jelentőségteli.
Akárki akármit mond, ha tudunk találni a saját munkánkban, szakmánkban vagy hivatásunkban bármit, amit szerethetünk és értelmesnek találhatunk benne, akkor bizonyítottan nagyobb az esély a munkahelyünkhöz való ragaszkodásra, a személyes hatékonyságra, a gyorsabb és magasabb szintű teljesítményre, a kollégákkal való jobb viszonyra, a kevesebb panaszkodásra és a jobb egészségi állapotra. Talán nem mondok újdonságot, de többszörösen bizonyított tény, hogy biológiai szinten hat ránk a mindennapi munkavégzésünk.
Ebből is látható, hogy összességében a munkával és a munkahellyel való elégedettség milyen szoros kapcsolatban áll azzal, hogy egy munkavállaló mennyire érzi jelentőségteljesnek és értelmesnek saját pozícióját és munkáját.
De miért éri meg mindez a cégnek?
Azt hiszem a válasz magától értetődő, hiszen miután a munkahelyi elégedettség szoros összefüggést mutat a hatékonysággal és a termelékenységgel, így az elégedettebb munkavállaló sokszor kérés nélkül is többet, hatékonyabban és kreatívabban fog dolgozni.
Ezeket a kérdéseket érdemes feltenni magadnak, ha:
cégvezető vagy:
Mit jelent számomra az értelmes munka?
Mit gondolok a saját pozíciómról?
Vajon a munkavállalók mennyire érzik jelentőségteljesnek a munkájukat?
Mit tudnék tenni azért, hogy több értelmet találjanak a munkájukban?
Be kell vonnom külső segítséget?
magánszemély vagy:
Mit jelent számomra az értelmes munka?
A fenti listából miben érzem erősnek és gyengének a saját munkámat?
Mit tudnék tenni, hogy több értelmet találjak a munkámban?
Szükségem van külső segítségre?
ha épp elhagyni készülsz a munkahelyedet:
Mit jelent számomra az értelmes munka?
Mit keresek?
Mi az az ügy, ami mellé szívesen beállnék?
Mi a szerepem abban, hogy nem találok elég értelmet a munkámban?
Tudnék ezen változtatni?
Szükségem van-e külső segítségre?
Kellemes gondolkodást kívánok!
Comments